Blog

Cykl jest naszą kobiecą prawdą

Od kobiet często oczekuje się empatii i czułości, ale nie do samych siebie tylko wobec osób
z ich otoczenia. Mówienie o własnych problemach albo codziennych zmaganiach – również
tych wynikających z menstruacji – trzeba zacząć normalizować. Zacznijmy od opowiadania
o cyklu jako naturalnym elemencie kobiecości. Drugi krok to znalezienie odpowiedzi
na potrzeby ciała wynikające z cyklu.

Od dnia pierwszej miesiączki, przez kolejne dekady naszego życia w ciele każdej kobiety zachodzi szalenie wiele procesów, które składają się na zjawisko zwane cyklem. Jest on obrazem harmonii naszego organizmu. Jego poszczególne etapy mają znaczenie także dla innych przemian, a co za tym idzie – stają się widzialne na skórze i odczuwalne fizycznie i psychicznie. Dlatego mówienie o cyklu z biologicznego i emocjonalnego punktu widzenia, może pomóc wielu z nas lepiej zrozumieć swoje ciała, nauczyć się
odpowiadać na ich potrzeby.

Czytaj więcej

Historia Phases

PHASES to projekt stworzony przez kobiety dla kobiet. Zanim opracowałyśmy cykloczułe formuły, same zrozumiałyśmy na czym polegają zmiany zachodzące w naszych ciałach i głowach w czasie cyklu.
Ciągle uczymy się je akceptować.

O idei cykloczułej pielęgnacji skóry opowiadają Hania, Agata i Gabrysia, mama i dwie córki, założycielki marki Hagi.

Gabrysia: Wszystko zaczęło się od telefonu. Zadzwoniła Agata. Chciała podzielić się olśnieniem, które do niej przyszło.

Agata: Wszystko zaczęło się od tego, że zostałam sama. Nie do końca sama, bo z trójką dzieci, ale bez męża. Pierwszy raz w życiu musiałam zorganizować sobie świat samodzielnie. Krok po kroku odkrywałam, co tak naprawdę lubię i czego chcę. Tuż przed tą życiową rewolucją moja mama podarowała mi prezent z dedykacją: „Dbaj o siebie jak o osobę, którą kochasz”.

Czytaj więcej

Pielęgnacja w rytmie cyklu

Czy wiesz, że w lustrze przeglądamy się nawet kilkadziesiąt razy dziennie? Mimo tego, wciąż tylko część z nas zauważa zmiany, przez które przechodzi skóra w trakcie trwania cyklu. Wpływ cyklu na cerę najczęściej kojarzy się z powstawaniem niedoskonałości, które pojawiają się w określonym momencie. Jednak, jeśli zaczniesz przyglądać się swojej skórze dokładniej, zauważysz, że jej kondycja zmienia się o wiele częściej — nie tylko przed miesiączką.

Czy wiesz, że Twoja skóra zmienia się w trakcie cyklu?

Badania naukowe z 2005 roku dowiodły istnienia korelacji między fazą cyklu a konkretnymi reakcjami skóry w określonych momentach cyklu menstruacyjnego. Naukowcy w trakcie testów mierzyli: poziom przeznaskórkowej utraty wody, nawilżenia, uwrażliwienia, ilości sebum, ustalili liczbę drobnoustrojów na centymetr kwadratowy skóry, a także zbadali reakcje na promieniowanie UV-B. To zupełnie inne spojrzenie na pielęgnację twarzy.

Czego potrzebuje Twoja skóra podczas zmieniających się faz cyklu?

Czytaj więcej

Naturalne początki

Moja przygoda z naturalną pielęgnacją i kosmetykami ma swój początek około 20 lat temu. Byliśmy młodym małżeństwem z trójką dzieci i kupiliśmy za oszczędności i używany samochód, piękny teren na skraju wsi z trzema laskami i starym domkiem. Powstały plany rozbudowy domu i już ekipa zaczęła kopać fundamenty, gdy nagle sprawy mieszkaniowe potoczyły się zupełnie innym torem. Pozostaliśmy w Warszawie.

Minęły lata, dzieci wyfrunęły z gniazda i przyszedł czas na zajęcie się sobą i realizację marzeń. Mąż zaczął „ujarzmiać” nasz kawałek ziemi. Po kilku nocach i dniach spędzonym na wsi, zapragnęliśmy tam zamieszkać. Proste życie, bliskość natury i spokój, który nas otaczał, przypomniał mi o dawnym marzeniu, by robić kosmetyki naturalne.

Zaczęło się od zbierania i suszenia ziół oraz robienia ekstraktów: wodnych i olejowych. Poznawałam nazwy roślin i ich właściwości. Robiliśmy z mężem destylacje z parą wodną w celu uzyskiwania olejków eterycznych. Ponieważ jesteśmy chemikami, było to dla nas i moich 2 przyjaciółek wielką przygodą. Po teoretycznym przygotowaniu się z literatury rozpoczęliśmy tworzenie produktów. Zaczęliśmy od mydeł i kremów. Pierwsze próby mydeł naturalnych miały bardzo nietypowe nazwy np. „Mydło świętej Agaty”, mydło „Ochyda” czy „Na ratunek śmietance”…i wiele innych bardziej lub mniej udanych.

Czytaj więcej
naturalne początki - kosmetyki hagi
naturalna pielęgnacja - kosmetyki hagi

Naturalna pielęgnacja

Czy zastanawialiście się Państwo nad słowem naturalna pielęgnacja?

Jedno ze znaczeń, które jest mi najbliższe to zwykłe zadbanie.

Wobec tego, jak mam o siebie zadbać na co dzień?

Czy kupić mnóstwo polecanych kosmetyków, suplementów, zdrowej żywności, czy biegać i trenować? Czy muszę się zapracowywać wiele godzin, by to zdobyć? Żyjemy w pędzie, w ciągłej chęci zdobywania i gromadzenia. Kosmetyki leżą i tracą terminy ważności, bo ktoś polecił coś nowego.

Czy to wszystko jest mi potrzebne?

Czytaj więcej

Boom na ekokosmetyki. Prognozy.

Trend ekologiczny jest już niezaprzeczalnie silnie rozwijającym się zjawiskiem w wielu krajach. Wraz z rosnącą stopą życiową konsumentów pojawia się coraz większa świadomość i chęć zdrowego stylu życia. Kosmetyki naturalne stanowią jedną ze składowych potrzeb osoby żyjącej zgodnie z tym trendem. Pojawia się wobec tego coraz większa podaż i powstaje wiele nowych niszowych marek na rynku kosmetycznym. Duże marki też reagują na potrzeby klientów świadomych i trend ekologiczny na szczęście jest już „skazany na rozwój”. Należy cieszyć się z tego faktu i oczekiwać coraz lepszych produktów dla klientów a dla firm coraz lepszych rozwiązań w kwestii opakowań, ekologicznej produkcji i szeroko pojętej ochrony środowiska.

Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie to nie tylko trend, to cała filozofia życia. Założyciele małych firm kosmetycznych często jako pierwsi byli przedstawicielami slow life, eco, vegan, hygge, zanim zaczęli produkcję. Bezskutecznie szukali dla siebie kosmetyków naturalnych na rynku polskim kilka lat temu, wobec czego sami zaczęli je wytwarzać.

Czytaj więcej
boom na kosmetyki - Hagi