Naturalna pielęgnacja

Czy zastanawialiście się Państwo nad słowem NATURALNA PIELĘGNACJA?

Jedno ze znaczeń, które jest mi najbliższe to ZWYKŁE ZADBANIE.

Wobec tego, jak mam o siebie zadbać na co dzień?

Czy kupić mnóstwo polecanych kosmetyków, suplementów, zdrowej żywności, czy biegać i trenować? Czy muszę się zapracowywać wiele godzin, by to zdobyć? Żyjemy w pędzie, w ciągłej chęci zdobywania i gromadzenia. Kosmetyki leżą i tracą terminy ważności, bo ktoś polecił coś nowego.

Czy to WSZYSTKO jest mi potrzebne?

Odpowiedź jest oczywista, chociaż my nie zawsze jesteśmy jej świadomi. Nie potrzebujemy wiele.

 1. Snu, to świetny kosmetyk nr 1
 2. Wody, nr 2
 3. Zdrowego i regularnego pożywienia i ruchu nr 3
 4. Zdrowych relacji ze sobą i Światem nr 4
 5. Podstawowych kosmetyków do pielęgnacji skóry nr 5
  Rozwinę jedynie punkt 5, czyli jak zaopiekuję się swoją skórą?
  Skóra to bardzo ważny i największy organ mojego ciała. Jest jego ochroną przed światem zewnętrznym: nadmiernym wysuszeniem, czynnikami atmosferycznymi, mechanicznymi i środowiskowymi oraz całą armią patologicznych drobnoustrojów. Dzięki swojej strukturze i arsenałowi mechanizmów obronnych, pracuje cały czas i spełnia swoją rolę.

Jak zadbać o takiego obrońcę? NIE ZEPSUĆ tego, co jest mu dane. Nie ingerować w warstwę ochronną, którym jest płaszcz hydrolipidowy.

 1. W zwykłej pielęgnacji potrzebujemy umyć się albo mydłem wykonanym wg tradycyjnych metod, albo żelem do mycia nie zawierającym silnych detergentów: SLS-ów, SLES-ów, sztucznych barwników i glikoli.
 2. Jeśli skóra potrzebuje, to posmarujmy ją balsamem, który jest emulsją fazy wodnej i tłuszczowej. Nie należy smarować się samymi olejami, gdyż zaburzy to równowagę w płaszczu ochronnym. Tłuszcze czyste (oleje i masła) mogą być stosowane na mokrą skórę oraz do masażu ciała. Wybieramy produkt naturalny oparty na olejach i ekstraktach roślinnych z naturalnymi olejkami eterycznymi lub bez zapachu.
 3. Twarz po umyciu smarujemy również naturalnym kremem, który w swoim składzie ma wyciągi, oleje i masła roślinne, naturalne zapachy i kompleksy działające silniej jako substancje aktywne, ale również z grupy naturalnych. Sprawdzamy, czy w składzie kremów nie ma silikonów, które dają wrażenie niezwykle przyjemnej aksamitności, ale nie są dozwolone w kosmetykach naturalnych.
 4. Nie polecam na co dzień kremów z filtrem w naszym klimacie w sezonie jesienno-zimowym, bo mamy niedobory witaminy D3. Przy silnym słońcu należy jednak zabezpieczyć skórę przed poparzeniem i promieniowaniem UV przede wszystkim zasłaniając się i chroniąc oraz stosując czasowo odpowiednią dawkę kremu ochronnego z filtrem. Własne mechanizmy obronne skóry działają poprzez brązowienie i pogrubienie jej, ale to zbyt mała ochrona, szczególnie gdy wyjeżdżamy do cieplejszej części świata. W przypadku małych dzieci te mechanizmy w ogóle jeszcze nie są wykształcone, dlatego maluchy podlegają szczególnej ochronie.
 5. Jako formę naturalnego dbania o siebie polecam różne rytuały SPA. Kąpiele w soli połączone z aromaterapią olejkami eterycznymi. Świece aromaterapeutyczne do nastroju i masażu. Peelingi mechaniczne do ciała i enzymatyczne do twarzy. To jest często niewielki wysiłek, by przygotować sobie domowe SPA, natomiast efekt jest wielkim luksusem dla ciała i psychiki.
  Na zakończenie naszego programu 5×5 przytoczę motto naturalnej pielęgnacji:
  „ Dbaj o siebie tak, jak o najcenniejszą osobę oddaną Ci w opiekę”
  Jest to motto szczególnie skierowane do osób opiekujących się innymi.

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro